Гора Кукул (висота – 1539 метрів) розташована на межі двох областей України – Івано-Франківської та Закарпатської. Існує кілька маршрутів досягнення вершини. Найбільш популярні вихідні точки підйому – це із сіл Вороненко і Лазещина, а також смт. Ворохта (від нашого готелю «Чіллакс» відстань до них становить, відповідно: 6, 10 і 32 кілометрів).
Більшість туристів вибирає маршрут на гору Кукул, який починається в селі Вороненко. Його вважають найлегшим через плавні перепади висот і невелику відстань – приблизно 12 кілометрів. Нагадуємо: на всіх маршрутах є вказівники-маркери, і рекомендується слідувати уздовж них!
Так ось, якщо ви будете підніматися від села Вороненко, першим на вашому шляху зустрінеться урочище Припір. Тут є місце, що відмінно підходить для привалу: під навісом встановлений стіл із лавками. Рухаючись далі, ви потрапите на полонину Буковина, на якій стоять колиби, є джерело, в якому можна поповнити запаси питної води.
А ще ця полонина добре відома, завдяки величезним гойдалкам, прикріпленим до високих дерев – їх спорудили місцеві жителі для залучення сюди туристів. Так що, не проходьте повз, покатайтеся трохи на гойдалках – отримайте задоволення!
Далі маршрут приведе вас до полонини Григорівка. Звідси прекрасно видно найвідоміші карпатські гори-двохтисячники – Говерлу і Петрос. Після цього, піднімаючись вгору, ви потрапите на полонину Середню, де теж є пара гуцульських колиб. А далі за маршрутом, минувши невеликий підйом, вийдете на хребет Кукул. Найвища точка хребта – це і є гора Кукул. Спускаючись по стежці вниз, ви потрапите на полонину Закукул. У теплу пору року в тутешніх колибах можна зустріти пастухів, які стережуть стада домашньої худоби – у них можна купити свіжого сиру та молока.
Маршрут на вершину гори Кукул із Ворохти – складніший і довший. На відміну від першого маршруту, початок вашого шляху буде проходити лісом. Після цього ви вийдете відразу на середину хребта Кукул. На стежці, що веде з Ворохти, трапляється безліч джерел і невеликих струмочків, особливо в літню пору. Місцями дорога буде заболоченою, тому на цьому маршруті незайвими будуть гумові чоботи. Незважаючи на 20-кілометрову відстань, маршрут на гору Кукул із Ворохти не буде занадто виснажливим, завдяки порівняно невеликому перепаду висот.
Маршрут на гору Кукул із села Лазещина. До речі, якщо ви шанувальник української старовини, то радимо у цьому селі відвідати місцевий етнографічний музей і унікальну дерев’яну Петропавлівську церкву, побудовану ще в 1780 році! Виходячи з села, вам треба направитися вздовж річки Форесок, і, йдучи по стежці, ви доберетеся спочатку до хребта Кукул і далі – до його найвищої точки – гори Кукул. Слідуючи далі за цим маршрутом, ви потрапите через полонину Лабєску на гору Кічера (1084 метри), а далі – спуск до селища Ворохта. При бажанні цей маршрут можна пройти і навпаки.
Так що, вибирайте – який маршрут вам більше до душі, і вирушайте в похід на гору Кукул; у будь-якому випадку враження будуть чудові та незабутні.
Де знаходиться
Ворохта, Івано-Франківська обл.