Бребенескул є найбільшим високогірним озером України (розташоване на висоті 1801 метр над рівнем моря). Знаходиться воно в Рахівському районі Закарпатської області – це на південно-західному схилі Чорногірського хребта, в улоговині між горами Бребенескул (2035 метрів) і Ґутин Томнатик (2016 метрів) на території Чорногірського заповідного масиву (відноситься до Карпатського біосферного заповідника). До речі, «Бребенескул» у перекладі з румунської мови означає «барвінок».

Озеро це не тільки дуже красиве, але й унікальне за своєю природою. Порівняно недавно воно було зареєстровано як гідрологічний пам’ятник природи місцевого значення (під назвою Озеро Бербеняскул). Водойма лежить на дні льодовикового кара (чашоподібного поглиблення). Джерелом його вод є атмосферні опади та ґрунтові води. Форма водойми має форму, що нагадує око; а вода в ньому – блакитного відтінку, який при яскравому сонячному світлі стає особливо насиченим. Завдяки таким унікальним особливостям озеро отримало народну назву – «Синє око Карпат». 

Наведемо ще один цікавий факт. На даний час розміри озера Бребенескул наступні: ширина – 67, довжина – 147, а найбільша глибина – 3,2 метра. А в науковому описі цієї водойми, зробленому в 1964 році, вказані розміри, помітно менше сучасних (ширина – 44, довжина – 134. найбільша глибина – 2,8 метра). Тобто виходить, що поступово розміри озера досить істотно збільшуються!

Риби в озері немає, зате в ньому мешкають невеликі ракоподібні та земноводні, зокрема тритон карпатський, тритон гірський, жаба прудка (внесена до Червоної книги України) тощо. Так що порибалити тут не вдасться. Та й купатися тут можуть наважитися лише деякі туристи, адже температура води в цій водоймі навіть у саму жарку погоду не перевищує 15 градусів. Зате краса яка навколо! Такого унікального за красою місця більше немає ніде у світі! Недарма тисячі туристів прагнуть побувати біля озера Бребенескул!

Його популярності сприяє і те, що поблизу проходить чимало туристичних маршрутів. Якщо підете в похід до Бребенескулу, то заодно можна побувати на вершинах гір Говерла, Петрос або Піп Іван, вдосталь побродити по полонинах і насолодитися чудовим розмаїттям карпатської природи. Тільки обов’язково беріть з собою в похід плащ-дощовик і теплі речі. Треба враховувати, що погода тут дуже мінлива і непередбачувана!

Прекрасна тиха сонячна погода в лічені хвилини може змінитися найсильнішим вітром із проливним дощем або мокрим снігом. Але і негода може так само раптово закінчитися: грозові хмари раптом умчать удалину, засяє яскраве сонечко, припиниться вітер і запанує справжнісінька ідилія! Описати докладно словами таку погодну метаморфозу неможливо – це треба спостерігати на власні очі!

Похід до озера Бребенескул можна поєднати з відвідуванням озера Несамовите. Від нашого готелю «Чіллакс» відстань складає близько 40 кілометрів. Оптимальний маршрут: їхати через селище Ворохту до туристичної бази «Заросляк», звідти пройти пішки близько 6 кілометрів по жовтому маркеру до озера Несамовите. Далі необхідно йти по маршруту з червоним маркером, який веде до гір Ребра і Бребенескул.

Повірте, приголомшлива краса озера Бребенескул і навколишньої карпатської природи варті зусиль і часу, які необхідно затратити на похід туди!

Де знаходиться

Закарпатська область, Рахівський район, гірський масив Чорногора

Розташування на карті