В українських Карпатах є гори настільки прекрасні, що від одного погляду на них буквально захоплює дух. Хотіли б Ви піднятися на них? Відчути безкрайній простір між небом і землею? Ми порадимо, як безпечно здійснити цю мрію, що надіти при поході в гори, що покласти в рюкзак і яке спорядження знадобиться під час коротких гірських походів. Якщо Ви новачок, то потрапили в потрібне місце!
Горы для начинающих: 12 полезных советов
Правильна підготовка не тільки вбереже Вас від серйозних неприємностей, але і підвищить комфорт під час піших прогулянок. Можливо, деякі з наших порад можуть здатися Вам занадто очевидними або зайвими. Але знайте, що всі вони є голосом здорового глузду. Краще вивчити їх заздалегідь, ніж потім мати проблеми або навіть ризикувати життям на гірській стежці!

Порада 1. Де краще зупинитися в Карпатах

Якщо Ви хочете відмінно відпочити в Карпатах і підкорити місцеві гірські вершини, то зупиніться в гостьовому будинку «Чіллакс» у селі Яблуниця (розташованому поблизу гірськолижного курорту «Буковель» і оточеному з усіх боків гірськими вершинами). Мало того, що тут можна зняти комфортне і недороге житло в Карпатах, так ще і його співробітники із задоволенням порадять – куди саме краще піти в першу чергу.
отель Чиллакс в селе Яблоница
Поблизу є як і відносно невисокі гори, так і найвища вершина в Україні – Говерла. Маршрути на кожну гору теж різного ступеня складності – розраховані як на новачків (можна навіть підніматися з дітьми), так і на досвідчених альпіністів. Так що, вибір – за Вами!

Порада 2. Ретельно сплануйте свій маршрут

До кожного підйому в гори потрібно ретельно готуватися. Для початку вибирайте найбільш прості маршрути. Кожен похід у карпатські гори, навіть найпростіший, повинен припускати ретельне планування маршруту. Перед тим, як відправитися в гори, завжди заздалегідь дізнавайтеся рівень складності, довжину та приблизний час проходження маршруту (в обидві сторони). Сезон року також відіграє дуже важливу роль у плануванні гірських походів. Восени та взимку варто відправитися якомога раніше вранці, адже в горах швидко темніє.
поход в карпатские горы

Рада 3. Перевірте поточний прогноз погоди

Перед кожним походом у гори уточнюйте поточний прогноз погоди! Найкраще це можна робити, використовуючи безкоштовний додаток Погода & Радар, який можна завантажити на Google Play та App Store. Завдяки цьому Ви зможете як слід підготуватися до походу. Це дасть вам цінну інформацію про те, як одягатися і що брати з собою в рюкзак. Якщо прогноз погоди обіцяє зливу, густий туман або сильний снігопад, то однозначно – не вирушайте в похід!
Прогноз погоды в Карпатах
Навіть невеликий дощ або туман не тільки позбавлять можливості помилуватися на красиві пейзажі навколо, але і ускладнять орієнтування. Дощ також збільшує ризик посковзнутися і впасти. Зважайте на те, що на гірських вершинах зазвичай набагато прохолодніше, ніж у долинах, а вітер місцями пронизує кістки. Пам’ятайте це!

Порада 4. Майте з собою карту

Напередодні походу радимо завантажити на свій смартфон безкоштовний мобільний додаток MAPS.CZ (можна завантажити на Google Play та App Store). Він допоможе Вам оптимально спланувати гірський похід і правильно орієнтуватися в дорозі. Цей додаток просто і швидко розраховує маршрут, показує його протяжність і розрахунковий час проходження, відображає на карті курс, профіль висоти, поточне місце розташування користувача тощо.
карта Карпат

Порада 5. Заздалегідь купіть трекінгове взуття та шкарпетки

Перш ніж відправитися в гори, придбайте якісне взуття, призначене для трекінгу по бездоріжжю. Переконайтеся, що черевики зручні, зі шнурівкою, мають міцну нековзну підошву, добре закривають щиколотку і є водонепроникними.
Треккинговая обувь и носки
Ніколи не надягайте нове взуття для походу в гори, тому що в 90% випадків Ви отримаєте болісні садна та пухирі. Спочатку таке взуття необхідно розносити, пройшовши у ньому хоча б кілометрів десять! Шкарпетки також краще мати трекінгові: матеріал, із якого вони зроблені, надійно захищає стопу і пальці від натирання, забезпечує поліпшену вентиляцію та поглинання вологи.

Порада 6. Візьміть у гірський похід трекінгові палиці

Деякі люди вважають трекінгові палиці при поході по українських Карпатах надмірністю. Однак це не так. Трекінгові палиці при ходьбі по гірських стежках допоможуть оптимально розподілити навантаження навіть на простих маршрутах. Основна їх перевага – рівномірний розподіл навантаження на м’язи плечового пояса й істотне зменшення навантаження на хребет, тазостегнові суглоби, м’язи ніг і коліна.
треккинговые палки

Порада 7. Майте кілька шарів одягу

Для походу в карпатські гори зовсім не обов’язково купувати дорогий одяг. Найголовніше: він повинен бути зручним, швидковисихаючим, непродувним і не обмежувати Ваші рухи. Під час походів у гори завжди має бути кілька шарів одягу. Тоді Ви можете легко роздягнутися в будь-який момент, щоб не перегрітися, або, навпаки, одягнутися, щоб не замерзнути.

Як одягатися в горах?

  1. Дощовик і/або вітрозахисна куртка, поряд з взуттям, є найважливішими предметами одягу в горах будь-якої пори року!
  2. Одяг (куртка, сорочка) з флісу або софтшелла добре захищає від охолодження тіла. Він корисний не тільки в осінньо-зимовий період, а й влітку (рано вранці, на перевалі, нагорі).
  3. Трекінгові штани – зручні, міцні і швидковисихаючі. В ідеалі ноги влітку можна оголити і одягнути шорти. Однак, збираючись в гори в шортах, не забудьте покласти в рюкзак довгі штани!
  4. Термоактивний одяг або нижню білизну, тобто футболки з довгими і короткими рукавами, труси, бюстгальтери, жіночі топи та інші подібні речі. Вибирайте матеріали, що полегшують видалення поту з тіла. На жаль, бавовняні вироби від потовиділення стають більш важкими і довго сохнуть на тілі. Якщо Ви донині використовували бавовну, після першого використання термоактивного одягу Ви відчуєте істотну різницю.
  5. Головний убір. Улітку – бейсболка, панама або кепка з козирком, що захищає від сонця. Навесні, восени і взимку – шапка (по сезону), що захищає від вітру і холоду.
  6. Рукавички або рукавиці. Навіть улітку рекомендуємо брати в гори хоча б тонкі флісові рукавички.

КАК ОДЕВАТЬСЯ В ГОРАХ

Порада 8. Що потрібно взяти з собою, вирушаючи в гори?

  1. Документи і гроші – потрібно взяти про всяк випадок, адже навіть в одноденному поході по Карпатах всяке може трапитися, наприклад, ви заблукаєте і необхідно буде проситися де-небудь переночувати.
  2. Повністю заряджений телефон і додаткове джерело енергії – power bank.
  3. Запасну футболку та шкарпетки.
  4. Дощовик для рюкзака (якщо у Вашому немає вбудованого чохла) – на випадок дощу, щоб вміст рюкзака не промік;
  5. Міні-аптечку з знеболюючими ліками, зеленкою або йодом, бинтом, пластиром, перекисом водню, активованим вугіллям – усе це займає мало місця і в деяких надзвичайних ситуаціях може врятувати Вам (або іншим людям) життя.
  6. Крем сонцезахисний – сонце в горах дійсно може нашкодити, тому якісний сонцезахисний крем рекомендується застосовувати в будь-який час року (звичайно, тільки коли світить сонце).
  7. Паперові рушники.
  8. Туалетний папір.
  9. Дезінфікуючий розчин.
  10. Посуд (пластиковий або металевий) – для більш зручного прийому їжі та пиття.
  11. Компактний ніж.
  12. Сірники або запальничку.
  13. Туристичний газовий пальник і казанок (якщо планується приготування гарячого обіду під час походу).
  14. Ліхтар налобний – особливо рекомендується восени, коли день короткий і швидко наближаються сутінки, а взимку він потрібен обов’язково!

Что нужно взять с собой в горы

Порада 9. Що брати з їжі та напоїв?

Виходячи з готелю Chillax у похід по Карпатах радимо брати негазовану воду. Усі солодкі газовані напої, такі як кола або спрайт і їм подібні, тільки додатково підсилюють спрагу. Під час фізичних зусиль організм швидко зневоднюється, тому ми часто відчуваємо спрагу. У Вас повинно бути достатньо води з собою!

Плануючи маршрут, перевірте, чи будуть по дорозі зустрічатися гірські струмки або інші джерела, де можна напитися та поповнити запаси води. Відмінне рішення: упакувати в рюкзак термос з чаєм. Чай незамінний у прохолодні та дощові дні, не кажучи вже про гірські походи восени і взимку.
Что брать из еды и напитков в горы
Із їжі рекомендуємо взяти бутерброди, круто зварені яйця та закуски типу шоколаду, енергетичних батончиків, горіхів, сухофруктів – вони заряджають енергією, стимулюють і зміцнюють організм. Якщо похід досить тривалий за часом, то добре спланувати так, щоб можна було з’їсти теплий обід на привалі (тоді необхідно захопити з собою додатково концентрати або необхідні продукти на свій розсуд).

Порада 10. Завершіть інвентаризацію

Рюкзака об’ємом 10-20 літрів цілком повинно вистачити на короткий одноденний похід. В ідеалі такий рюкзак важить менше кілограма. Уникайте будь-яких сумок, жіночих сумочок і пакетів! У горах обидві руки повинні бути вільними!
удобный рюкзак для похода в горы

Порада 11. Як поводитися в горах

Як у повсякденному житті, так і в горах, тут є туристичні правила хорошого тону. Ви зустрінете їх не тільки в українських Карпатах – це стосується і сміливців, які підкорюють Еверест або Кіліманджаро. На кожній горі в світі Ви повинні пам’ятати правила хороших манер. Як їм слідувати?

✅ Дотримуйтесь тиші

Гори – місце спокою. Недоречно псувати їх ідилію шумом, криком, музикою або гучними розмовами з друзями. Те ж саме і з проведенням часу на гірських привалах. Це не місця для алкогольних узливань! У горах багато людей виходять на стежку на світанку, щоб насолодитися тишею і прекрасними видами навколо – поважайте їх право на повноцінний відпочинок.

✅ Не залишайте сміття позаду

Напевно, це очевидно. У горах (утім, як і скрізь на природі) нічого після себе залишати не можна! Усе сміття збирайте в пакет і прибирайте в рюкзак. Завжди і скрізь дотримуйтесь загального правила: «в горах ти залишаєш тільки свої сліди»!

✅ Привітання в дорозі

Може бути, комусь це здається дивним, але туристи, яких ви зустрінете в українських Карпатах, зазвичай вітають один одного. На безлюдних трасах це норма! Утім, так прийнято не тільки у нас у Карпатах, а й на шляху до будь-яких гірських вершин світу!
КАК ВЕСТИ СЕБЯ В ГОРАХ

Порада 12. Розкажіть, куди Ви збираєтеся

Перед кожним походом у гори повідомляйте своїм близьким або співробітникам готелю «Чіллакс» (якщо Ви зупинитеся у нас) про планований маршрут і час повернення. Багато хто недооцінює цю пораду. Однак знайте, що це надзвичайно важливо. Залишена інформація може значно скоротити час, необхідний для надання Вам можливої допомоги, а іноді – і врятувати Ваше життя. Обов’язково не забудьте повідомити про своє благополучне повернення інсайдерам після повернення з маршруту 🔔
РАССКАЖИТЕ, КУДА ВЫ СОБИРАЕТЕСЬ
Пам’ятайте: у гостьовому будинку Chillax завжди чекають Вас і будуть дуже раді Вашій появі 💓