Лижні палиці – дуже важливий (хоча і дещо недооцінений) елемент гірськолижного спорядження, відсутність якого викликає шкідливі звички при катанні на лижах взимку на відпочинку в Карпатах. Палиці в першу чергу використовуються для збереження рівноваги та підтримки правильної постави – завдяки їм лижник майже автоматично випрямляє спину і тримає руки ближче до тіла.

Вони також є незамінним помічником як при катанні на лижах в горах, де допомагають балансувати та змінювати напрямок їзди, так і на рівнині, де істотно полегшують зусилля лижника. Варто відзначити, що Вам не обов’язково купувати лижні палиці, а також лижі та інше основне гірськолижне спорядження, збираючись на зимовий відпочинок в Карпати.

Адже все це можна взяти в оренду в пунктах прокату, розташованих неподалік від нашого гостьового будинку «Чіллакс» і найближчих підйомників, розташованих у селі Яблуниця Івано-Франківської області та його околицях. Але, незалежно від того – купуєте Ви лижні палиці або берете їх в оренду, варто розібратися як їх правильно вибирати.

Насамперед варто звернути увагу на матеріали, з яких зроблені палиці лижні, а також на їх призначення (для якого саме виду лижного спорту чи стилю катання їх слід використовувати). Залежно від своєї ваги і способу катання, слід вибирати палиці або більш міцні, або більш легкі. Цілком очевидно, що це безпосередньо залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені.

Із чого роблять лижні палиці

из чего делают лыжные палки

Найбільш поширений матеріал для виготовлення основної частини будь-яких лижних палиць, яка називається древко, – алюмінієвий сплав; палиці з нього досить легкі та міцні, недорогі, але при цьому досить жорсткі, що знижує комфортність і зручність використання. Жорсткі, багаторазово увіткнуті в землю алюмінієві палиці сприяють виникненню хворобливості зап’ясть, що відчувається після тривалого катання на гірських схилах.

Щоб частково вирішити цю проблему, виробниками випускаються палиці з карбону (вуглецевого волокна) або різних композитних матеріалів. Такі вироби легше алюмінієвих аналогів, будучи в той же час більш стійкими до перевантажень (вигинів), зберігаючи при цьому значну еластичність – вони досить ефективно розсіюють вібрації, котрі виникають при їх входженні в твердий схил. Однак карбонові та композитні лижні палиці набагато дорожче алюмінієвих аналогів.

Найдешевші палиці для спуску з гір доступні в простому алюмінієвому виконанні. Дорожчі алюмінієві версії пропонують набагато ширшу палітру кольорів і графіки, а також більш зручні ергономічні ручки, котрі у всіх моделях оснащуються ремінцями для зап’ястя (темляками), щоб палиця не загубилася.

Дорожчі карбонові і композитні версії випускаються різного діаметру – 14, 16 або 18 міліметрів, тому їх можна без проблем оптимально підібрати під масу тіла користувача. До речі, вся світова еліта лижного спорту використовує палиці з карбону – вже одного цього факту достатньо, щоб зрозуміти наскільки вони добрі та практичні.

Звичайно, правильно підібрані дорогі карбонові палиці будуть допомагати при їзді набагато краще, ніж дешеві алюмінієві аналоги, але вони вимагають більше уваги – коли Ви ними не користуєтеся, то, залишені без нагляду перед рестораном або баром, вони можуть несподівано змінити власника 🙃

У нашому тихому і спокійному селі Яблуниця, де туристів порівняно небагато навіть у пік сезону, це малоймовірно, але, на жаль, цілком можливо. А ось на розташованому поблизу від нашого села знаменитому гірськолижному курорті Буковель, де завжди повнісінько понаїхавших відпочиваючих, ймовірність такої неприємної події для власників крутого дорогого гірськолижного спорядження набагато вище. Так що під час відпочинку після спусків радимо не забувати про пильність!

Особливості рукояток лижних палиць

особенности рукояток лыжных палок

Крім того, при виборі палиць радимо звернути увагу на рукоятки (ручки) – адже вони постійно знаходяться безпосередньо в руках спортсмена під час катання. Виготовляють цей елемент палиць із гуми, каучуку, неопрену, коркового дерева, спіненого поліуретану, пластику тощо. Слід враховувати, що кожен тип матеріалу забезпечує різну ступінь зчеплення ручок із гірськолижними рукавичками при тій чи іншій погоді.

На думку більшості експертів, найкращим універсальним варіантом для рукояток є морозостійка гума, тому що вона не ковзає в руках і не дубіє при занадто низьких температурах. Пористі піноматеріали відрізняються легкістю та довго зберігають тепло, що в сильний мороз запобігає переохолодженню рук лижника. Ручки, виготовлені з пробки чи неопрену, добре тримаються в руках, коли падає мокрий сніг або йде дощ.

Відмінності лижних палиць у залежності від призначення

Також потрібно враховувати, що лижні палиці розрізняються в залежності від дисципліни, для якої вони призначені. Так, зокрема, виробники пропонують більш короткі палиці для катання на гірських лижах, палиці більшої довжини – для бігових лиж, спеціальні телескопічні палиці для скі-туринга (їзди по пересіченій місцевості зі спусками та підйомами) і вигнуті палиці для слалому (адже вигин покращує аеродинаміку, дозволяє краще заховати палиці за силуетом лижника). Не вибирайте вигнуті палиці, якщо не маєте відповідного досвіду і не збираєтеся займатися швидкісним спуском із гір ❗

Крім це, бажано звертати увагу на міцність трубок лижних палиць, яка індексується в одиницях жорсткості від 1 до 10. Пояснимо: жорсткість-це здатність будь-якого твердого тіла чинити опір деформації. Починаючим райдерам цілком достатньо жорсткості 4-4,5 одиниць, а досвідченим лижникам – 5-5,5 одиниць. Усі палиці з жорсткістю 6 і більше одиниць призначені, перш за все, для професійних спортсменів. Радимо також звернути увагу на дизайн палиць (кольори, графіка), щоб вони гармоніювали з іншим Вашим гірськолижним спорядженням (лижі, шолом, костюм тощо). Про те, які гірські лижі вибрати новачкові, ми писали у нашому блозі!

Визначення довжини палиць для катання на гірських лижах

как определить длину палок под рост человека

Найпопулярніший вид катання на лижах у Карпатах – спуски по підготовлених гірських трасах – пов’язаний із використанням спеціальних лижних палиць, хоча тут вони задіються менше, ніж у випадку з біговими лижами. В основному палиці лижні використовуються для стабілізації та допомагають зберігати рівновагу при спусках по вибраних маршрутах.

Гірськолижні палиці бувають різної довжини – звичайно ж, їх треба підбирати відповідно до зросту лижника. Для дорослих довжина палиць лежить в діапазоні від 110 до 145 сантиметрів (із кроком у 5 сантиметрів); для дітей – від 70 до 105 сантиметрів. Існує багато способів і таблиць розрахунку довжини палиці для гірських лиж.

Наведемо лише один, найпростіший метод, який, однак, дає цілком достовірний результат – просто відніміть від свого росту 50 сантиметрів, і отриману різницю округлите до найближчої цифри, кратної 5 (тобто, котра закінчується на 0 або 5). Наприклад, якщо Ваш зріст 172 сантиметри, то рекомендована довжина палиць для гірських лиж – 120 сантиметрів (рахуємо: 172 –  50 =  122, результат округляємо до 120).

Тим не менш, Ви не повинні завжди строго дотримуватися цієї рекомендації – людям, які люблять спускатися по дійсно крутих схилах, слід вибирати палиці трохи більше рекомендованої довжини, щоб вони діставали досить далеко вперед і назад; і, таким чином, допомагали уникати надмірного нахилу тіла.

До речі, якщо лижні палиці виявляться довшими, ніж потрібно – це не біда, кататися з більш довгими ніж потрібно палицями цілком можливо, хоча і трохи незручно. Буде набагато гірше, якщо вони виявляться коротше, ніж рекомендується 🤥

Відзначимо, що палиці для лиж бувають як фіксованої довжини, так і телескопічні (тобто зі змінною довжиною). При оренді гірських лиж у пункті прокату гірськолижного спорядження рекомендуємо вибирати до них в комплекті телескопічні лижні палиці (їх можна дуже легко регулювати по довжині), завдяки чому їх найпростіше підібрати під потрібний зріст.

Резюме

Сподіваємося, що після прочитання цього короткого порадника проблем із вибором відповідних палиць для спусків із карпатських гір на лижах у Вас не буде.  Як і не буде ніяких проблем, якщо для зимового відпочинку в Карпатах Ви виберете наш чудовий готель Chillax, де будуть Вам дуже раді 💗