У селі І́льці Верховинського району Івано-Франківської області, розташованому на відстані 43 кілометра (якщо їхати по автотрасі) від нашого гостьового будинка «Чіллакс», стоїть унікальна старовинна церква Пресвятої Трійці (відноситься до Православної Церкви України).

Треба відмітити, що перша письмова згадка про Храм Пресвятої Трійці цього села датується ще 1741 роком. Від тогочасної церкви до наших днів збереглися лише центральний надкупольний Хрест та центральний дерев’яний підсвічник, а найдавніші збережені церковні книги датовані 1785 роком.

Той храм, що стоїть у селі Ільці нині, будувався у другій половині ХІХ сторіччя. Спочатку були побудовані дзвіниця і невеликий храм, а потім місцеві парафіяни вирішили звести більшу споруду. Існують спогади, що нову церкву будували навколо малої діючої. До побудови сьогоднішньої Святині приступили в 1864 році. За переказами, коли в 1881 році була зведена нова церква, стару розібрали та передали громаді села Воронєнка.

В 1854 році настоятелем парафії в Жаб’є-Ільці був призначений священик Софрон Витвицький. Він неодноразово звертався з  клопотаннями до сейму про звільнення місцевих жителів від окремих видів важких робіт (трудових повинностей) і відміну деяких податків, писав вірші та драматургію, досліджував гуцульський край і побут.

В 1863 році о. Софрон видає етнографічну працю про гуцулів, яка була надрукована польською мовою у Львові. Тут він навів цікаву детальну карту розширеної ним Гуцульщини. Помер священик Софрон Витвицький у 1879 році і похований на церковному подвір’ї. На основі спогадів старожилів, вдалося відшукати його могилу та впорядкувати її.

Новозбудована церква була освячена в 1900 році. Перший Хрест на церковному подвір’ї поклав Козьма Хімчак у 1883 році. Хрест цей був добротний, камінний, так що зберігся до наших днів. Дерева навколо церкви садив місцевий житель Гулюк, який також похований на церковному подвір’ї. Розписи у церкві робили художники Ярослав Васильович Пстрак (якого заслужено називали «Український Мікеланжело») та Осип Курилас у 1901 році.

14 червня 2009 року виповнювалося 190 років з дня народження та 130 років з дня упокоєння в Бозі о. Софрона Витвицького – церковно-громадського діяча, письменника, етнографа, драматурга, посла до Галицького сейму від Гуцульщини, автора першої дослідницької праці «Історичний нарис про гуцулів», пароха села Жаб’є-Ільці, який віддав Ільцівській парафії 25 років служіння.

На фасаді церкви було встановлено меморіальну дошку о. Софрону. Тоді ж за участі активу села, настоятеля церкви та церковного комітету відбулося відкриття музею церкви Пресвятої Тройці села Ільці, який на той час був першим музеєм церкви на Гуцульщині.

Тож радимо всім гостям нашого готелю Chillax: дуже буде цікаво та корисно для душі відвідати цей старовинний унікальний храм, який має статус пам’ятки архітектури місцевого значення, а також його музей.

Де знаходиться

Ільці, Івано-Франківська обл.

Розташування на карті