Віадук у Ворохті – залізничний кам’яний арочний міст через річку Прут на Івано–Франківщині в селищі Ворохта (якщо їхати на машині по трасі, то відстань від нашого готелю «Чіллакс» до нього складе 18 кілометрів, а якщо йти пішки напрямки, то шлях буде набагато коротше – близько 7 кілометрів). Селище міського типу Ворохта розташоване на висоті 850 метрів над рівнем моря в Карпатському природному національному парку, у верхів’ях річки Прут.

Цілком можливо, не всі наші співвітчизники знають: віадук – це великий арочний кам’яний міст, що веде з одного схилу на інший над глибокими ущелинами та гірськими річками. Створювати подібні постійні переправи з кам’яних брил люди навчилися ще за часів Римської імперії.

Будівництво даного віадука (і доріг до нього з обох сторін) завершено в 1895 році – за часів, коли тутешня місцевість входила до складу Австро-Угорської імперії, полоненими італійськими військовослужбовцями, а також зарубіжними та місцевими трудівниками, яким таке грандіозне будівництво давало можливість досить непогано заробити, хоча праця була майже каторжним.

Як би там не було, але віадук, викладений із величезних кам’яних брил, вийшов на славу: його довжина – понад 130 метрів, ширина центральної арки – 65 метрів! Диво тодішньої інженерної думки, титанічні зусилля тисяч будівельників, економічні сподівання королівських династій у минулому на сьогоднішній день фактично стали музеєм під відкритим небом.

З’єднувати два береги Прута в Ворохті довелося витонченим поворотом віадука, результат буквально заворожував гостей (та й вражає донині): поїзд, наближаючись до селища з одного берега, вітав жителів гудком, потім об’їжджав центр Ворохти по широкій дузі на висоті, ховаючись за поворотом, нібито розчиняючись в повітрі. На жаль, спостерігати проїзд поїзда по віадуку більше немає можливості: заради збереження унікальної архітектурної реліквії поруч з нею у 2000 році був побудований міст-дублер.

Цікаво, що ширина верхньої частини старовинного віадуку була мінімально можливою: паровоз із вагонами проїжджав по залізничному полотну, а пасажирам здавалося, що їх вагон при цьому як би ширяє в повітрі. Тепер австро-угорський шедевр мостобудування цілодобово наданий для фотосесій вітчизняних і зарубіжних туристів. Величезні високі прольоти, витончені арки, ажурні опори чудово виглядають у будь-який час доби і року.

Відзначимо також, що Ворохта – цілорічний кліматичний курорт, що надає туристам можливість абсолютно вільно не тільки милуватися одним з найбільш старовинних, високих і протяжних віадуків Європи, а й побачити ще три раритетні кам’яні переправи, котрі навіть і по сьогоднішній день, як і раніше, служать людям в якості транспортних артерій.

Тож побувайте у Ворохті, не пожалкуєте 😀

Де знаходиться

Ворохта, Івано-Франківська обл.

Розташування на карті