Багато українців мріють відпочити взимку в Карпатах. Для досвідчених любителів зимових видів спорту вибір місця – зазвичай не проблема. По-іншому виглядає справа з людьми, які ще не бували в українських Карпатах і ніколи ще не каталися тут на гірських лижах або сноуборді. У першу чергу, їх цікавить два питання:
- Де краще зняти житло на час зимового відпочинку в Карпатах?
- Яку гірськолижну екіпіровку треба мати для занять зимовими видами спорту?
На перше питання відповідь цілком очевидна: якщо Ви хочете провести свою відпустку з максимальним комфортом і при цьому не переплачувати, то найкращий варіант оселитися не в знаменитому Буковелі, де навіть у міжсезоння повно народу і захмарні ціни буквально на все, а поблизу від нього – наприклад, в нашому гостьовому будинку «Чіллакс», розташованому у високогірному селі Яблуниця на відстані трохи більше десяти кілометрів від Буковеля.
Повірте, відпочивати взимку в Яблуниці набагато дешевше, проте нітрохи не гірше, ніж у Буковелі. Наше село розташоване досить високо над рівнем моря, тут найчистіше цілюще повітря, і тому Яблуниця вважається високогірним курортом. Із усіх боків село оточене горами. Тут достатня кількість трас різної довжини і різного рівня складності, до початку спуску можна дістатися на абсолютно безпечних і надійних підйомниках. Для новачків, які приїхали на зимовий відпочинок у Карпати, тут – ідеальні умови. Які визначні пам’ятки можна побачити в Яблуниці, ми писали в нашому блозі.
Правильно та безпечно кататися на гірських лижах або сноуборді всі бажаючі можуть навчитися буквально за кілька годин – це допоможуть зробити сертифіковані інструктори. Новачкам і дітям для початку пропонують спускатися по найбільш простим трасам. У Яблуниці добре розвинена інфраструктура: є все необхідне для повноцінного комфортного відпочинку. А в нашому готелі Chillax – до Ваших послуг відмінні просторі номери, дуже смачне харчування на будь-який смак і привітний персонал, готовий зробити все можливе для Вас 🙂
Про гірськолижну екіпіровку
Тепер переходимо до другого питання – про гірськолижну екіпіровку. Слід зазначити, що правильно підібрана екіпіровка – це не тільки запорука успішного катання, але також – гарантія Вашого гарного самопочуття та безпеки. Перед тим як їхати зимовою порою в Карпати, потрібно подбати про якісний водонепроникний одяг і взуття, які захистять Вас від сильного вітру і вологи. Не менш важливі гірськолижний шолом, захисні окуляри та інші аксесуари.
Якщо ви хочете комфортно кататися на гірських схилах, обов’язково треба надівати повний комплект лижної екіпіровки. Найкраще вибирати одяг і аксесуари, зроблені спеціально для занять гірськими лижами, тому що звичайна (навіть високоякісна) зимова куртка не захистить Вас від дуже мінливих погодних умов високо в горах. Також можна забути про фланелеві футболки і бавовняні шкарпетки – у них накопичується волога через потовиділення під час катання. Щоб спуски з Карпатських гір на лижах або сноуборді були якомога більш захоплюючими і безпечними, варто купити сучасний спеціальний спортивний одяг і взуття. Прочитайте 12 корисних порад для тих, хто зібрався у гори.
Як вибрати лижну куртку?
В українських Карпатах у зимову пору року часто бувають складні погодні умови, які особливо сильно відчуваються при швидкій і динамічній їзді. Тому найважливішим елементом екіпіровки є гірськолижна куртка, яка надійно захистить Вас від холоду і вологи ззовні, а заодно – збереже тіло від перегріву.
Головні властивості і особливості гарної лижної куртки:
- Повітропроникність-чим вона вища, тим менше ми потіємо, тіло залишається сухим, і ми відчуваємо себе тепліше. Найкраще вибирати куртки тільки зі спеціальних дихаючих матеріалів, таких як Gore-Tex, SympaTex, Hydrotex або аналогічних.
- Водонепроникність-вимірюється в міліметрах водяного стовпа і показує який тиск води одяг здатна витримати. При катанні в снігопад бажано мати куртку з показником водонепроникності 5000-10000 мм в. ст., а для занять зимовими видами спорту в екстремальних умовах краще вибирати моделі з показником до 20000.
- Хороша вентиляція – це забезпечується вентиляційними отворами на блискавці під пахвами.
- Оптимальна довжина – краще, якщо куртка буде досить довгою, щоб повністю закривала сідниці.
- Високий комір.
- Цілісний капюшон із козирком.
- Ламіновані шви, що запобігають пропусканню води.
- Вшита або знімна снігова «спідниця» (завдяки їй, якщо перевернутися, сніг не потрапить під куртку).
- Профільовані рукава.
- Регульовані манжети на липучках.
На куртці економити не варто; тому, якщо ваші фінанси обмежені, краще купити високоякісну гірськолижну куртку від відомого світового виробника, а натомість заощадити на іншому одязі або аксесуарах.
Лижні штани та інші основні компоненти гірськолижної екіпіровки
Ще гірськолижнику бажано мати такий одяг і взуття:
- Лижні штани. Вони повинні бути зроблені, як і куртка, з дихаючих і водонепроникних матеріалів, причому водонепроникність штанів важлива так само, як і для куртки. В ідеалі гірськолижні штани повинні бути оснащені підтяжками, внутрішніми манжетами для захисту від снігу та водонепроникною блискавкою.
- Термоактивна білизна. Це відмінний замінник бавовняних аналогів, тому що термобілизна краще зберігає тепло та відводить піт від тіла, а не утримує його. Для виконання своєї функції термоактивна білизна повинна щільно прилягати до фігури, але не обмежувати рухи. Найкраще купувати моделі з плоскими швами або безшовні.
- Термоактивні шкарпетки. Вони, як і нижня термобілизна, відводять піт. У продажу зараз є моделі таких шкарпеток, виготовлених із додаванням срібної нитки, що надає їм антибактеріальні та протигрибкові властивості. Варто переконатися, щоб термошкарпетки мали посилення в місцях, найбільш схильних до стирання.
- Шапка. Для занять гірськолижним спортом найкраще купити шапку з вітрозахисною мембраною. Вона повинна щільно прилягати до голови, закривати вуха та лоб.
- Рукавички. Повинні бути з водонепроникного матеріалу та забезпечувати свободу рухів, тому краще вибирати п’ятипальцеві рукавички. Добре, якщо вони будуть покриті зсередини нековзним матеріалом і забезпечені додатковим регулюванням, наприклад, липучкою.
- Лижні черевики. Новачкові рекомендуємо вибрати м’які гірськолижні черевики (з показником жорсткості від 40 до 70 – це найкомфортніші). Головне, щоб вони щільно сиділи на нозі спортсмена. «Запасу» по довжині не повинно бути!
Доповнити екіпіровку для зимового відпочинку в Карпатах необхідно також гірськолижним шоломом, підшоломником (балаклавою) та лижними захисними окулярами. Ці аксесуари значно підвищують безпеку їзди на гірському схилі, особливо якщо ви – початківець лижник або сноубордист. При виборі лижного шолома треба звертати увагу не тільки на зовнішній вигляд, але і на його властивості. Зокрема, у нього повинна бути дуже міцна, але легка зовнішня частина.
Хороший гірськолижний шолом повинен поглинати вібрації та розподіляти силу удару. Не менш важлива і внутрішня частина шолома (тобто підкладка) – вона повинна бути зроблена з м’якого, дихаючого матеріалу, наприклад, спіненого полістиролу. Трохи дорожчі моделі можуть бути додатково покриті з внутрішньої сторони протиалергійною або антибактеріальною підкладкою.
Підшоломник (балаклава) під гірськолижний шолом – річ не зовсім обов’язкова. Як правило, його одягають, якщо температура повітря опускається нижче -20 °С або дме сильний вітер. Підшоломник являє собою тканинну конструкцію з прорізами для очей і рота. Його використовують для забезпечення більшого комфорту: підшоломник захищає обличчя спортсмена від морозу, вітру, зустрічного снігу, які створюють відчутний дискомфорт при їзді на великій швидкості.
Лижні окуляри – обов’язковий компонент екіпіровки лижника або сноубордиста, оскільки вони захищають очі від шкідливого ультрафіолетового випромінювання і снігу. Окуляри-маска повинні підходити до шолома так, щоб обидва вони, надіті разом, були сумісні і забезпечували широкий кут огляду. Компресійна гумка повинна бути обов’язково регульованою, щоб забезпечувати оптимальну посадку окулярів на обличчі.
На ринку представлені захисні окуляри з лінзами різних кольорів. Колір лінз пов’язаний з коефіцієнтом пропускання світла – чим він більший, тим більше світла потрапляє в очі. Для аматорського катання найкраще підійдуть універсальні лінзи з проникністю 25-60%, котрі підходять як для сонячних, так і для похмурих днів. Новачкові рекомендуємо вибрати жовтий, бурштиновий або коричневий колір лінз.
Скільки може коштувати хороша лижна екіпіровка для відпочинку взимку в Карпатах?
Гірськолижна екіпіровка доброї якості не може бути занадто дешевим. Одяг найнижчого цінового діапазону покаже себе нормально в оптимальних метеоумовах в Карпатських горах (легкий мороз, слабкий вітерець, невеликий снігопад); але, коли погода стає менш передбачуваною, майже напевно – у куртці за одну-півтори тисячі гривень Ви будете потіти або замерзнете.
Звичайно, новачки, які не впевнені, чи сподобається їм гірськолижний спорт, можуть придбати і більш дешевий одяг або навіть просто орендувати його основні компоненти в пунктах прокату у нас у селі Яблуниця. Однак таке рішення буде добре тільки спочатку – якщо ж Ви будете кататися на гірських лижах або сноуборді щорічно, рекомендуємо купити більш дорогий одяг відомих брендів. Приблизно витрати на якісну гірськолижну екіпіровку середнього рівня можуть скласти п’ятнадцять-двадцять тисяч гривень (тут все залежить від Ваших уподобань).
Про вибір гірських лиж, сноубордів та спортивного інвентарю для зимового відпочинку в Карпатах ми розповімо в наступних статтях 🔔
Зрозуміло, лижі, сноуборди та необхідний спортивний інвентар можна взяти напрокат тут, у нас на місці. Так що, новачкам купувати їх зовсім необов’язково 🙂
Приїжджайте до нас в українські Карпати!
Ми запрошуємо Вас у зимові Карпати, з радістю приймемо Вас, забезпечимо комфортним житлом, будемо смачно годувати! Тільки врахуйте, в зимовий сезон дуже багато бажаючих відпочити тут! Так що, просимо завчасно бронювати номери в готелі «Чіллакс» 🙂
Ми чекаємо на Вас ❤️